Zebra-actie keert terug in Kerkrade: Samen veilig oversteken!

We vragen dit najaar opnieuw aandacht voor de veiligheid rondom het zebrapad met een bijzondere gast: een levensgrote zebra! Van 15 september tot en met 13 oktober 2025 duikt de zebra op diverse plekken in de gemeente op met het bordje “Let op: Zebrapad!” Deze opvallende zebra is bedoeld om inwoners en weggebruikers bewust te maken van de veiligheid rondom voetgangersoversteekplaatsen (VOP’s).

Wat hebben we al gedaan?

Om oversteken zo veilig mogelijk te maken, zijn er de afgelopen jaren extra maatregelen genomen: reflecterende randen op verkeersborden, betere verlichting, kattenogen en opvallende attentiekokers.

Jij maakt het verschil!

In de gemeente Kerkrade liggen meer dan 123 zebrapaden. Als bestuurder (auto, fiets of scooter) ben je verplicht om voorrang te geven aan voetgangers en bestuurders van gehandicaptenvoertuigen die oversteken. 

Wat doe je als je een zebrapad nadert als bestuurder? 

Een veilige oversteekplaats is belangrijk voor de veiligheid van iedereen maar vooral nodig voor kwetsbare groepen, zoals ouderen, gehandicapten en kinderen. We geven je een kleine opfriscursus over hoe om te gaan met zebrapaden als bestuurder:
•    Verminder je snelheid en wees voorbereid om te stoppen.
•    Haal geen andere voertuigen in vlak voor of op een zebrapad.
•    Wees voorbereid op voetgangers die je misschien niet meteen kunt zien door andere voertuigen, obstakels of drukte.
•    Zorg ervoor dat je niet wordt afgeleid door uw telefoon, navigatie of iets anders terwijl je een zebrapad nadert. 

Wat doe je als je zelf gaat oversteken op een zebrapad? 

•    Stop altijd op de stoep bij het zebrapad. 
•    Kijk eerst goed links, rechts en weer links om te kijken of er auto's of fietsen aankomen.
•    Maak oogcontact met de bestuurder, zodat je weet dat hij of zij jou heeft gezien.
•    Steek pas over als de auto’s echt stilstaan.

Winacties

Met deze acties willen we inwoners niet alleen bewust maken van verkeersveiligheid, maar hen ook actief laten meedenken over de veiligheid bij zebrapaden en over oplossingen.

Denk mee en win

Inwoners worden uitgenodigd om mee te denken over een nieuwe verkeersveiligheidscampagne. Dit mag gaan over veiligheid rondom oversteekplaatsen, maar ook over te snel rijdende auto’s of foutief geparkeerde auto’s bijvoorbeeld. Het leukste en meest creatieve idee wint twee vrijkaartjes voor de theatervoorstelling Het Geluk van Limburg.

Hoe werkt het?
•    Stuur je idee in via gemeentehuis@kerkrade.nl samen met je naam en telefoonnummer. 
•    Alle ideeën worden eerst beoordeeld op veiligheid en originaliteit. Het winnende idee wordt niet automatisch uitgevoerd. Eerst wordt gekeken of het veilig én uitvoerbaar is.

Kleurwedstrijd voor kinderen 

Speciaal voor kinderen wordt een kleurwedstrijd georganiseerd. De winnaar ontvangt twee vrijkaartjes voor GaiaZOO!

Kleurplaten worden in de eerste week van de actie verspreid op alle basisscholen in de gemeente. Heeft je zoon of dochter er geen ontvangen, maar wil hij of zij graag meedoen? Je kunt een kleurplaat ophalen bij de receptie van het Stadskantoor vanaf woensdag 17 september.

Ga aan de slag met de speciale zebra-kleurplaat, vul je gegevens in op de achterkant van de kleurplaat en lever deze in bij de receptie van het Stadskantoor uiterlijk 9 oktober 2025.
Iedereen die meedoet, maakt kans op gratis tickets voor GaiaZOO! Dus pak je potloden, stiften of verf erbij en kleur de zebra zo mooi mogelijk in. Wie weet ben jij de gelukkige winnaar en ga jij binnenkort op avontuur in GaiaZOO!